TFP s fotografom Petrom Procházkom

Kompletný priebeh TFP fotenia od oslovenia až po výsledné fotografie pre modelky aj nemodelky.


1. Oslovenie (prvý pohľad)

Oslovím buď ja Vás (občas aj priamo na ulici) :D, že som na Vás natrafil, niečím ste ma zaujali a rád by som sa s Vami dohodol na fotení alebo oslovíte Vy mňa, že sa Vám páči moja tvorba a radi by ste niečo nafotili.

www.peterprochazka.com

2. Téma a miesto

Dohodneme si čo vlastne ideme fotiť a kde to budeme fotiť. Od témy (konceptu) sa odvýja oblečenie a vizáž, na ktorej sa tiež vopred dohodneme. Miesta, na ktorých fotím sú vždy buď interiér alebo exteriér. Fotky z ateliéru by ste u mňa hľadali márne. Snažím sa dostávať do fotografií emóciu a tiež aj určitú atmosféru, ktorú dotvára práve prostredie, v ktorom sa snímka odohráva. Pokiaľ sa jedná o exteriér, to sa dá fotiť takmer všade, preferujem rôzne lúky, lesy, polia, sady,.. Prírodu, ktorá nie je príliš dotknutá ľudskou rukou (sem tam sa ale výnimka nájde). Napríklad sa snažím vyhýbať foteniu v parkoch. V chladnejších mesiacoch (cca november – február) fotím prevažne len interiér. Či už sú to hotely, kaviarne, priestor nejakej firmy alebo rôzne kaštiele a pod. No nespočetne veľa krát som fotil práve u Vás doma. Veď kde inde sa človek môže cítiť príjemnejšie a hlavne sám sebou ako práve doma? ;) Na prvý pohľad to môže pôsobiť zvláštne, ale čo sa týka interiérových fotení, vždy to dopadlo skvelo. Najmä z dôvodu, že modelka má všetko oblečenie po ruke, nemusí sa s ním nikam ťahať a nič nám nechýba. Samozrejme, nie vždy to dovoľujú okolnosti a preto sa potom pristúpi na fotenie v už spomínaných interiéroch. Vybavenie priestorov hotela, kaviarne či iných priestorov je aspoň z mojich skúseností vždy zdĺhavé a nie vždy sa to podarí vybaviť zadarmo. Treba potom rátať s časovým odstupom, niekedy aj pár týždňov.

www.peterprochazka.com

3. Termín

Pokiaľ sa nám podarí zvládnuť všetky predošlé kroky, vieme čo ideme fotiť a kam ideme fotiť, dohodneme si termín fotenia. V zimných mesiacoch sa väčšinou dokážem prispôsobiť a vieme ísť fotiť takmer kedykoľvek. Od cca apríla začínam fotiť svadby a teda víkendy mám teda úplne plné. V sezóne je teda možné fotiť len v týždni (občas v nedeľu).


4. Model release

Pred samotným fotením si ešte podpíšeme zmluvu o vyhotovení fotografií, o ich použití a pod. Môžme aj priamo na fotení. Slúži aj ako ochrana pre Vás ale aj pre mňa ako potvrdenie, aby sme predišli nedorozumeniam.

www.peterprochazka.com

5. Fotenie

Hlavná časť celého procesu našej spolupráce. Stretneme sa, nasleduje výber oblečenia, zvolíme si v čom budeme fotiť z toho čo bude k dispozícií, ja si idem nastaviť scénu, fotoaparát, svetlo atď., pokiaľ je s nami aj vizážistka, tá Vás zatiaľ nalíči a Vy sa pripravíte a fotenie môže začať. Všetky pózy, výrazy a vpodstate všetko čo budem potrebovať Vám budem hovoriť – akú pózu zaujať, ako sa tváriť, kam pozerať, no proste všetko. Vysvetlíme si, ako chceme aby fotka vyzerala a čo z nej má byť cítiť. Počas fotenia vystriedame určite viac outfitov a tiež aj konkrétnych miest. Fotí sa zvyčajne od 2 do cca 4 – 5 hodín, záleží od toho, čo a kde fotíme a či má byť výsledkom len jedna štylizovaná fotografia alebo set fotografií.


6. Postprocess

V tejto časti Vy už oddychujete doma, zatiaľ čo ja sa prehrabávam fotografiami, vyberám tie najvydarenejšie, triedim, upravujem (v prípade potreby retušujem) a spracovávam do finálnej podoby. Táto časť vždy trvá niekoľko dní, záleží to od obdobia, koľko práce v danom období mám – pokiaľ je to v období svadieb, práce je určite vyše hlavy a teda ak sa jedná o TFP fotenie, spracovanie fotografií môže trvať aj pár týždňov.

www.peterprochazka.com

7. Publikovanie a odovzdanie

Hotové fotografie Vám zašlem (väčšinou cez internet) a tie najvydarenejšie publikujem buď vo svojom portfóliu tu na webe alebo na mojej Facebook stránke príp. Instagrame.


8. Dlhodobejšia spolupráca

V prípade záujmu a spokojnosti nás oboch si potom môžme dohodnúť aj dlhodobejšiu spoluprácu a relizovať ďalšie fotenia, nápady či projetky.

Verím, že Vám tento článok trošku priblíži predstavu o tom, ako celé fotenie prebieha. Ak máte akékoľvek ďalšie otázky či dotazy, neváhajte mi napísať. Budem sa na Vás tešiť, taktiež na to, že v blízkej dobe spolu niečo vytvoríme! Prajem Vám pekný deň, ahojte! ;)

Autor článku: © Peter Procházka, www.peterprochazka.com

< predchádzajúci článok

Share Post :